Trophy 19

        Long Super Long TOTAL
rank name club category Three Shires Langdale Duddon Ennerdale Buttermere Wasdale POINTS
1 Tom Simpson Ambleside AC M     91.8   78.3 93.4 263.5
2 Rob Jebb Helm Hill Runners M40     79.5   81.6 100.0 261.1
3 Andrew Schofield Borrowdale Fell Runners M50     87.0 87.1 79.8 81.9 256.1
4 Ben Abdelnoor Ambleside AC M     85.0   79.7 91.0 255.8
5 Andy Laycock Clayton Le Moors Harriers M     91.5   74.3 84.8 250.6
6 Lova Chechik Dark Peak Fell Runners M     83.9 84.9 74.9   243.7
7 Barry Wilkinson Borrowdale Fell Runners M50     58.0 77.5 74.7 75.7 227.9
8 Ross Litherland Pennine Fell Runners M40     73.7   70.6 81.0 225.3
9 Jack Redvers-Harris Pennine Fell Runners M     74.0   72.3 78.1 224.4
10 Sharon Taylor Helm Hill Runners F     57.7   76.9 80.4 215.0
11 Philip Pearson Northern Fells RC M50     58.5   71.8 80.2 210.5
12 Peter Watson Matlock AC M     65.3 74.3 59.2 65.3 204.9
13 Finlay Wild Lochaber Athletic Club M       100.0 100.0   200.0
14 Matthew Richardson Saltaire Striders M     52.3 75.5 71.4   199.2
15 Dave Sykes Dark Peak Fell Runners M40     65.9 67.7 56.2 62.9 196.5
16 Mark Burley Macclesfield Harriers & AC M     62.7 61.2 61.1 65.2 189.1
17 Wayne Collins Fell Runners Association M40     63.1 65.5 22.4 56.9 185.5
18 Peter Davies Dark Peak Fell Runners M       95.2 87.3   182.5
19 Andrew Slattery Keswick AC M50     57.2 67.6 51.1 55.9 180.7
20 Mike Harrison Cumberland Fell Runners M40     61.7   52.9 64.8 179.4
21 Bryony Halcrow Harrogate Harriers AC F     68.3   37.6 64.3 170.2
22 Kenny Richmond Shettleston Harriers M40     83.4     85.7 169.2
23 Leigh Warburton Bowland Fell Runners M60     60.8 61.4 35.5 46.4 168.6
24 Richard McGrath Ellenborough AC M40       87.8   80.6 168.4
25 Huw Davies Mercia Fell Runners M       89.8   70.8 160.7
26 Jack Wright Ambleside AC M     84.0     75.4 159.4
27 James Harris Ambleside AC M         70.1 89.1 159.2
28 Nicky Spinks Dark Peak Fell Runners F50     31.5 69.5 55.8   156.8
29 Scott Morley Eden Runners M       74.2   81.7 155.8
30 Gary Bradley Barlick Fell Runners M50     50.1 52.2 33.4 52.2 154.5
31 Chris Webb Glossopdale Harriers M         74.0 79.6 153.6
32 Andrew Jackson Bowland Fell Runners M40       71.6   75.3 147.0
33 Dave Ward Pennine Fell Runners M40         72.5 71.3 143.8
34 Ian Symington   M       76.0   67.2 143.1
35 Steven O’keeffe Northern Fells RC M40     33.3 48.0 30.3 57.9 139.2
36 Laurence Piercy Dark Peak Fell Runners M         61.4 76.6 137.9
37 Steve Jacques   M40     68.2     64.1 132.2
38 Bobby Gard-Storry   M     57.2     74.9 132.1
39 Anna Lupton Black Combe Runners F40       71.1 61.0   132.1
40 Al Smithson Mersey Tri M     61.8     69.4 131.2
41 David Williams Workington M       73.4 54.9   128.3
42 Charlie Bradshaw Keswick AC F     38.6 33.2 26.8 53.3 125.2
43 Jamie Lawler Keswick AC M40         54.8 69.1 124.0
44 Ed Richardson Dark Peak Fell Runners M40       65.9   55.4 121.3
45 Jim Masters Cumberland Fell Runners M40         52.9 68.2 121.0
46 Michael Elliott   M40     57.5 62.6     120.1
47 Andrew Holmes Pennine Fell Runners M40         54.2 62.8 117.0
48 Sue Richmond Pennine Fell Runners F40         56.4 60.6 117.0
49 Jo Simpson Ambleside AC FU23     38.0   37.6 40.9 116.5
50 Chris Curtis Northern Fells RC M50     33.2 48.5 33.5   115.2
51 Jenny Rice Helm Hill Runners F     51.7   58.1   109.8
52 John Gill Dallam Running Club M       52.6   54.5 107.1
53 Bill Beckett Chorley Athletic & Triathlon Club M50     32.5   30.2 44.3 106.9
54 Zoe Webber Keswick AC F     51.4     55.1 106.5
55 Martin Terry Clayton-le-Moors Harriers M50       51.6   53.3 104.8
56 Hinda Hardaker Keighley & Craven AC F40         43.2 59.2 102.4
57 Rachel Slattery Helm Hill Runners F50     28.9 34.8 26.0 37.7 101.4
58 Richard Baldwin Dark Peak Fell Runners M     50.7     47.8 98.5
59 Pete Lloyd Keighley & Craven AC M         40.4 56.4 96.8
60 Hannah Bradley Cumberland Fell Runners F     54.1   41.2   95.3
61 James Roddis   M40     42.0     52.6 94.5
62 Peter Walmsley Cumberland Fell Runners M       60.0 33.6   93.6
63 Rose Singleton Northern Fells Running Club F       48.3   44.6 92.8
64 James Morrison Tiverton Harriers M40       52.4   37.3 89.6
65 Roy Gibson Kendal Amateur Athletic Club M50         39.2 50.2 89.5
66 Tim Grimwood Swaledale Road Runners M     32.5   54.2   86.7
67 James Paxman Dark Peak Fell Runners M60     36.4 45.1     81.5
68 Paul Simpson Ambleside AC M50     38.4     41.4 79.8
69 Michael Proctor Clayton Le Moors Harriers M50     32.3     46.1 78.4
70 Lesley Malarkey Keswick AC F70     28.9   20.3 28.8 78.0
71 Richard Smith   M     33.6     40.2 73.8
72 Catherine Litherland Pennine Fell Runners F40     48.5   23.3   71.8
73 Alison Wainwright Dark Peak Fell Runners F50       25.6   43.4 69.0
74 Christopher Barry   M         19.2 49.0 68.2
75 Paul Woolhouse Southwell Running Club M40     34.3     31.4 65.7
76 Daryl Tacon Cumberland Fell Runners M40     28.9     35.8 64.7
77 John Skelton Cumberland Fell Runners M40       45.2 19.1   64.3
78 Mhairi Helme Helm Hill Runners F40     31.4   24.4   55.8
79 John Haigh Saddleworth Runners Club M40       45.2 7.0   52.2
80 Jean Powell Wharfedale Harriers F50     1.0   20.3 24.4 45.8
                     
    Long Super Long TOTAL    
rank Club Three Shires Langdale Duddon Ennerdale Buttermere Wasdale POINTS    
1 Ambleside AC     88.9   76.0 92.0 256.9    
2 Helm Hill Runners     86.2   72.2 84.0 242.3    
3 Dark Peak FR     84.1 83.2 74.5 74.2 241.9    
4 Keswick AC     49.1 81.1 70.4 73.5 225.0    
5 Pennine FR     65.4   71.8 76.8 214.0    
6 Cumberland FR     62.6 63.7 49.0 56.3 182.6    
7 Northern Fells     41.7 51.5 45.2 72.8 169.5    
8 Clayton-le-Moors     71.4     70.5 141.9    
9 Black Combe Runners     47.7 61.2     109.0    
10 Bowland FR         42.5 62.9 105.5    
11 Barlick FR     50.2     47.1 97.3