Trophy 19

        Long Super Long TOTAL
rank name club category Three Shires Langdale Duddon Ennerdale Buttermere Wasdale POINTS
1 Finlay Wild Lochaber Athletic Club M   100.0   100.0 100.0   300.0
2 Tom Simpson Ambleside AC M 90.4 84.8 91.8   78.3 93.4 275.7
3 Ben Abdelnoor Ambleside AC M 97.3   85.0   79.7 91.0 273.4
4 Rob Jebb Helm Hill Runners M40   87.8 79.5   81.6 100.0 269.4
5 Andy Laycock Clayton Le Moors Harriers M 90.1 78.7 91.5   74.3 84.8 266.4
6 Peter Davies Dark Peak Fell Runners M   79.0   95.2 87.3   261.4
7 Jack Wright Ambleside AC M 98.2   84.0     75.4 257.7
8 Andrew Schofield Borrowdale Fell Runners M50     87.0 87.1 79.8 81.9 256.1
9 Kenny Richmond Shettleston Harriers M40   82.7 83.4     85.7 251.9
10 Lova Chechik Dark Peak Fell Runners M   82.1 83.9 84.9 74.9   250.9
11 Richard McGrath Ellenborough AC M40   82.1   87.8   80.6 250.5
12 James Harris Ambleside AC M 90.7 80.3     70.1 89.1 249.8
13 Huw Davies Mercia Fell Runners M   83.8   89.8   70.8 244.5
14 Scott Morley Eden Runners M 78.0 65.5   74.2   81.7 233.9
15 Barry Wilkinson Borrowdale Fell Runners M50 70.9 40.3 58.0 77.5 74.7 75.7 227.9
16 Chris Webb Glossopdale Harriers M   73.4     74.0 79.6 227.0
17 Dave Ward Pennine Fell Runners M40 82.8 67.3     72.5 71.3 226.6
18 Philip Pearson Northern Fells RC M50 73.5 59.0 58.5   71.8 80.2 225.5
19 Ian Symington   M 82.3 70.0   76.0   67.2 225.5
20 Ross Litherland Pennine Fell Runners M40     73.7   70.6 81.0 225.3
21 Jack Redvers-Harris Pennine Fell Runners M     74.0   72.3 78.1 224.4
22 Steve Jacques   M40 88.4 71.5 68.2     64.1 220.6
23 Sharon Taylor Helm Hill Runners F   62.2 57.7   76.9 80.4 219.5
24 Peter Watson Matlock AC M 79.0 67.7 65.3 74.3 59.2 65.3 218.6
25 Anna Lupton Black Combe Runners F40 73.8 57.5   71.1 61.0   205.9
26 David Williams Workington M 75.3 55.4   73.4 54.9   203.6
27 Matthew Richardson Saltaire Striders M     52.3 75.5 71.4   199.2
28 Andrew Holmes Pennine Fell Runners M40 80.3       54.2 62.8 197.3
29 Mark Burley Macclesfield Harriers & AC M 68.6 50.9 62.7 61.2 61.1 65.2 196.5
30 Dave Sykes Dark Peak Fell Runners M40   56.1 65.9 67.7 56.2 62.9 196.5
31 Bryony Halcrow Harrogate Harriers AC F 63.1 48.9 68.3   37.6 64.3 195.7
32 Andrew Slattery Keswick AC M50 66.6   57.2 67.6 51.1 55.9 191.4
33 Jamie Lawler Keswick AC M40   67.2     54.8 69.1 191.2
34 Wayne Collins Fell Runners Association M40 61.8 46.8 63.1 65.5 22.4 56.9 190.4
35 Leigh Warburton Bowland Fell Runners M60 68.2 54.6 60.8 61.4 35.5 46.4 190.4
36 Nicky Spinks Dark Peak Fell Runners F50 61.1   31.5 69.5 55.8   186.4
37 Al Smithson Mersey Tri M   54.1 61.8     69.4 185.3
38 Sue Richmond Pennine Fell Runners F40 63.0 44.4     56.4 60.6 180.0
39 Mike Harrison Cumberland Fell Runners M40     61.7   52.9 64.8 179.4
40 Ed Richardson Dark Peak Fell Runners M40   52.3   65.9   55.4 173.6
41 Jim Masters Cumberland Fell Runners M40   50.0     52.9 68.2 171.1
42 Tim Grimwood Swaledale Road Runners M 83.5 69.8 32.5   54.2   170.1
43 Carlos Bedson Cheshire Hill Racers M50 44.5 29.9 61.6     59.1 165.2
44 John Gill Dallam Running Club M 57.9     52.6   54.5 164.9
45 Gary Bradley Barlick Fell Runners M50 55.9   50.1 52.2 33.4 52.2 160.3
46 James Roddis   M40 58.6 36.5 42.0     52.6 153.2
47 Roy Gibson Kendal Amateur Athletic Club M50 62.8 43.3     39.2 50.2 152.3
48 Rose Singleton Northern Fells Running Club F 57.8     48.3   44.6 150.7
49 Hinda Hardaker Keighley & Craven AC F40   41.0     43.2 59.2 143.3
50 Charlie Bradshaw Keswick AC F 48.3 21.5 38.6 33.2 26.8 53.3 140.2
51 Steven O’keeffe Northern Fells RC M40     33.3 48.0 30.3 57.9 139.2
52 Chris Curtis Northern Fells RC M50 56.1 28.1 33.2 48.5 33.5   138.0
53 Pete Lloyd Keighley & Craven AC M   34.0     40.4 56.4 130.8
54 James Morrison Tiverton Harriers M40   39.6   52.4   37.3 129.2
55 Bill Beckett Chorley Athletic & Triathlon Club M50 49.7 30.5 32.5   30.2 44.3 126.4
56 Richard Smith   M 51.3 26.0 33.6     40.2 125.2
57 Michael Proctor Clayton Le Moors Harriers M50   46.0 32.3     46.1 124.4
58 Paul Simpson Ambleside AC M50 43.6 31.4 38.4     41.4 123.3
59 James Paxman Dark Peak Fell Runners M60 36.0 21.7 36.4 45.1     117.5
60 Jo Simpson Ambleside AC FU23     38.0   37.6 40.9 116.5
61 Rachel Slattery Helm Hill Runners F50 33.1 17.9 28.9 34.8 26.0 37.7 105.6
62 Alison Wainwright Dark Peak Fell Runners F50   26.8   25.6   43.4 95.8
63 Daryl Tacon Cumberland Fell Runners M40   22.7 28.9     35.8 87.4
64 Lesley Malarkey Keswick AC F70 25.7 5.2 28.9   20.3 28.8 83.3
65 Jean Powell Wharfedale Harriers F50     1.0   20.3 24.4 45.8
                     
    Long Super Long TOTAL    
rank Club Three Shires Langdale Duddon Ennerdale Buttermere Wasdale POINTS    
1 Ambleside AC 99.1 89.8 88.9   76.0 92.0 280.0    
2 Helm Hill Runners 68.4 85.0 86.2   72.2 84.0 255.1    
3 Dark Peak FR 72.0 79.1 84.1 83.2 74.5 74.2 246.5    
4 Keswick AC 74.7 88.5 49.1 81.1 70.4 73.5 243.1    
5 Pennine FR 75.4 59.7 65.4   71.8 76.8 224.0    
6 Clayton-le-Moors 81.5 70.1 71.4     70.5 223.4    
7 Northern Fells 73.9 56.0 41.7 51.5 45.2 72.8 198.2    
8 Cumberland FR 64.4 55.4 62.6 63.7 49.0 56.3 190.7    
9 Bowland FR 77.6 69.4     42.5 62.9 183.1    
10 Black Combe Runners 57.4 63.0 47.7 61.2     172.0    
11 Barlick FR 60.9 54.1 50.2     47.1 158.2